راهنماي نمونه گیری

راهنماي نمونه گیری

دستور العمل قند خون ناشتا (FBS) و قند خون 2 ساعت پس از غذا (2hpp)

دستور العمل قند خون ناشتا (FBS) و قند خون 2 ساعت پس از غذا (2hpp)

شب قبل از آزمایش حدااقل 8 ساعت ناشتا باشید و در طی ناشتایی از خوردن چای و قهوه پرهیز نمائید. *پس از اینکه نمونه خون ناشتا از شما گرفته شد صبحانه معمولی که هر روز می خورید میل نمائید . *وقتی اولین لقمه صبحانه را خوردید ساعت را یادداشت کنید.نمونه گیری دقیقاً 2 ساعت پس از ساعت مذکور انجام می پذیرد. *حتی الامکان صبحانه را در آزمایشگاه صرف نموده و تا انجام آزمایش در آزمایشگاه بمانید . *قبل از انجام آزمایش (در طی مدت ناشتایی شب قبل) و در حین 2 ساعت بعد سیگار نکشید. *در طول آزمایش (در طی 2 ساعت) از ورزش و پیاده روی خودداری نمائید. *آزمایش را حتماً قبل از ساعت 10 صبح شروع کنید و از انجام آن در ساعات دیرتر اجتناب کنید . *در طی این دو ساعت از خوردن هر نوع خوردنی و آشامیدنی (آب در حد متعارف اشکال ندارد)خودداری نمائید. *آزمایش قند ناشتا و دوساعت پس از غذا را در یک روز انجام دهید .
دستور العمل آزمایش 2 ساعته تست تحمل قند خون (2hOGTT)

دستور العمل آزمایش 2 ساعته تست تحمل قند خون (2hOGTT)

شب قبل از آزمایش حداقل 8 ساعت ناشتا باشید. *ابتدا یک نمونه خون جهت تعیین قند خون ناشتا از شما گرفته شده و سپس 75 گرم پودر گلوکز(قند خون)که در 300 میلی لیتر آب حل شده را میل کنید. *در مورد کودکان به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 75/1 گرم گلوکز(حداکثر 75 گرم)در آب حل میشود. *محلول گلوکز را به آرامی در مدت 5 دقیقه بنوشید. *زمان شروع خوردن محلول گلوکز را یادداشت کنید تا دقیقاً 2 ساعت بعد از آن نمونه خون از شما گرفته شود. *در مدت 2 ساعت انتظار، فعالیت شدید انجام ندهید و از هر نوع خوردنی بپرهیزید.
دستور العمل آزمایش OGCT برای بانوان باردار

دستور العمل آزمایش OGCT برای بانوان باردار

انجام تست چالش گلوکز ((OGCT که تست یک مرحله ای برای تشخیص زود هنگام دیابت حاملگی به تمامی مادران باردار در هفته های 24 و 28 حاملگی توصیه می شود . انجام این آزمایش نیاز به ناشتا بودن ندارد. نحوه انجام : 50 گرم گلوکز حل شده در یک لیوان آب به خانم باردار داده می شود . دقیقا یک ساعت پس از شروع مصرف محلول قند نمونه خون از بیمار گرفته شده و میزان قند اندازه گیری شده به عنوان GCT گزارش می شود.
دستور العمل جمع آوری ادرار تمیز برای کشت و آزمایش کامل ادرار ( (U/A – U/C

دستور العمل جمع آوری ادرار تمیز برای کشت و آزمایش کامل ادرار ( (U/A – U/C

نمونه ادرار برای تشخیص انواع عفونت های دستگاه ادراری و اثبات وجود برخی از مواد و سلول ها از جمله قند،پروتئین،خون،گلبول های سفید و گلبول های قرمز تحت بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم کشت داده می شود. اگر نمونه ادرار در زمان جمع آوری آلوده شود نتایج آزمایش ادرار و کشت آن خصوصاً از نظر تشخیص عفونت ها دچار اشکال خواهد شد،لذا باید نکات زیر را رعایت نمود: ویژه بانوان: *پیش از انجام آزمایش از نوشیدن مقادیر زیاد آب و سایر مایعات اجتناب نمائید. *دستهای خود را کاملاً با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید. *درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید؛ بدون آن که دست شما با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند. *با یک دست چین های پوستی دستگاه تناسلی را از هم باز کرده و با دستمال یکبار مصرف مرطوب پیشابراه را از جلو به عقب تمیز کنید. این کار را دوبار و هر بار با یک دستمال یکبار مصرف  مرطوب جدید تکرار کنید. *پس از اینکه جریان ادرار شروع شد،قسمت اولیه ادرار(چند قطره اول) را دور ریخته و بقیه ادرار را با حجم 30میلی لیتر (حداقل نصف ظرف) جمع کنید. توجه داشته باشید که ظرف مذکور تحت هیچ عنوان با پوست اطراف ناحیه تناسلی تماس پیدا نکند. *درب ظرف نمونه را بسته و آن را به آزمایشگاه تحویل دهید. ویژه آقابان *پیش از انجام آزمایش از نوشیدن بیش از حد مایعات اجتناب نمائید. *دستهای خود را کاملاً با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید. *درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید، بدون آن که دستهای شما با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند. *سر آلت را با دستمال مرطوب یکبار مصرف دو بار و هر بار با استفاده از یک دستمال جدید تمیز کنید. *مراقب باشید سر آلت به سطح داخلی ظرف نخورد . *مقدار کمی از قسمت اول ادرار (چند قطره اول) را به داخل توالت تخلیه کرده و حدود 30 میلی لیتر (نصف ظرف نمونه) از آن جمع کنید. *درب ظرف نمونه را بسته و آن را تحویل آزمایشگاه دهید. مراجعه کننده گرامی: در صورتیکه نمونه ادرار در منزل تهیه می شود: حتماً پس از جمع آوری ادرار آن را در طبقه پائین درب یخچال قرار دهید. نمونه ادرار را تقریباً تا 12 ساعت پس از جمع آوری می توان در یخچال نگهداری نمود. در زمان انتقال نمونه ادرار به آزمایشگاه آن را در کنار یخ قرار دهید.
دستور العمل جمع آوری ادرار 24 ساعته

دستور العمل جمع آوری ادرار 24 ساعته

نمونه ادرار 24 ساعته برای تشخیص بسیاری از بیماری ها مخصوصاً بیماری کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه باید دقیقاً طی 24 ساعت جمع آوری گردد. به همین منظور گالن هایی از سوی آزمایشگاه در اختیار شما قرار می گیرد که برخی از آنها حاوی مواد نگهدارندۀ مایع یا جامد است. نکته مهم این است که شما نباید تحت هیچ شرایطی این مواد را خالی کرده یا آنها را بو کنید. برای جمع آوری ادرار 24 ساعته هیچگاه از ظروفی غیر از ظرف هایی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار می دهد استفاده نکنید. ضمناً رعایت موارد ذیل ضروری است: ادرار صبحگاهی رأس ساعت مشخص دور ریخته شود (مثلاً ساعت 7 یا 8 صبح) بعد از آن به مدت 24 ساعت ادراردر ظرفی که از طرف آزمایشگاه داده شده است جمع آوری شود. آخرین نمونه ادرار صبح روز بعد در رأس همان ساعت قبلی در ظرف ادرار ریخته شود. در مدت جمع آوری، ظرف در جای خنک نگهداری گردد. در مدت جمع آوری نمونه و در طی انتقال، ظرف نمونه گیری در درجه حرارت 8-2 درجه سانتی گراد (دمای یخچال) نگهداری شود. توجه 1:آخرین نوبت دفع ادرار باید رأس همان ساعتی که جمع آوری شده بود ، انجام و در ظرف مخصوص جمع آوری نمونه ریخته شود. توجه 2 : در صورت امکان ادرار را مستقیماً داخل گالن نریزید و از ظرف های استریل ادرار جهت این کار استفاده کنید.
دستور العمل جمع آوری نمونه مدفوع (S/E – S/C )

دستور العمل جمع آوری نمونه مدفوع (S/E – S/C )

رایج ترین کاربرد آزمایش مدفوع تشخیص انواع مختلف انگل های بیماری زا در روده است. افرادی که تحت آزمایش مدفوع قرار می گیرند باید برای مدت 7 الی 10 روز پیش از انجام آزمایش از درمان با روغن کرچک یا روغن های معدنی، بیسموت، منیزیوم ترکیبات ضد اسهال، تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری نمایند. بهتر است این آزمایش در سه نوبت انجام شود. نمونه مدفوع باید مستقیماً در ظرفی که از طرف آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار می گیرد جمع آوری شود. اگر بیمار بستری است، نمونه را در یک ظرف خشک جمع آوری نموده و سپس با استفاده از چوب مخصوص (آبسلانگ)، نمونه را به ظرف برچسب دار منتقل نمائید. نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود زیرا ادرار میتواند برخی از انگل های فعال را ازبین ببرد. بیماران باید نمونه جمع آوری شده را خصوصاً در موارد مشکوک به اسهال خونی بلافاصله به آزمایشگاه تحویل دهند. اگر انجام آزمایش حداکثر تا 30 دقیقه پس از جمع آوری نمونه امکان پذیر نباشد، لازم است تا نمونه در یخچال قرار داده شود.  
آزمایش بررسی خون مخفی در مدفوع (S/OB)

آزمایش بررسی خون مخفی در مدفوع (S/OB)

گاهی اوقات خونریزی های مختصری در بخش های مختلف دستگاه گوارش اتفاق می افتد که به علت کم بودن با چشم دیده نمی شود، بنابراین باید با روش های آزمایشگاهی تشخیص داده شود. بهتر است این آزمایش در 3 نوبت انجام شود. برای انجام این آزمایش باید نکات زیر را رعایت نمائید: 72-48 ساعت پیش از انجام آزمایش و در طی دوره جمع آوری مدفوع از خوردن گوشت قرمز، گوشت سفید (مرغ و ماکیان)، ماهی، تربچه، بروکلی، موز، چغندر (لبو) و گل کلم خودداری کنید. مصرف قرص های آهن و فرفولیک، کپسول هماتینیک و فیفول، ایندومتاسین، کلشیسین، آسپرین، بروفن، کورتون ها و ویتامین c باید 48 ساعت پیش از انجام آزمایش قطع شود. در صورت داشتن سابقه خونریزی از لثه 48 ساعت پیش از انجام آزمایش از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان اجتناب نمائید. نمونه باید سریعاً به آزمایشگاه تحویل داده شود. نمونه مدفوع نباید با ادرار یا سایر مواد آلوده شود.
دستور العمل جمع آوری نمونه آنالیز مایع منی (Semen Analysis)

دستور العمل جمع آوری نمونه آنالیز مایع منی (Semen Analysis)

آزمایش بر روی مایع منی به منظور تشخیص علت نازایی در مردان مورد استفاده قرار می گیرد. *خودداری از مراقبت و استمنا به مدت 7-3 روز *نمونه با تحریک مصنوعی یا استمنا و بدون استفاده از مواد نرم کننده جمع آوری شود. *نمونه باید در ظرف استریل دهانه گشاد پلاستیکی یا شیشه ایی جمع آوری شود و با در دست گرفتن ظرف دمای آن به دمای بدن برسد. *ضروری است که تمام مایع انزال شده، جمع آوری شود. در غیر این صورت باید به آزمایشگاه اطلاع داده شود. *بهتر است نمونه در آزمایشگاه جمع آوری گردد. در غیر این صورت باید در عرض حداکثر نیم ساعت از جمع آوری در حالی که بصورت گرم (در جیب و نزدیک بدن) حمل می گردد به آزمایشگاه تحویل داده شود. *از قرار دادن نمونه در ظرف سرد و همچنین در دمای بالاتر از 40 در جه سانتی گراد خودداری شود. *در صورتیکه بررسی میکروب شناسی مد نظر باشد باید ابتدا فرد ادرار کرده سپس دست ها و ناحیه تناسلی خود را با آب و صابون شستشو دهد، سپس خوب آبکشی نموده و با حوله یا دستمال تمیز خشک نماید و نمونه در ظرف استریل جمع آوری گردد. نمونه جمع آوری شده توسط کاندوم برای آزمایش مناسب نیست
آزمایش مایع منی بعد از بستن لوله ها در مردان (وازکتومی)

آزمایش مایع منی بعد از بستن لوله ها در مردان (وازکتومی)

*انجام آزمایش منی در این افراد مانند آزمایش معمولی منی است با این تفاوت که: *این آزمایش باید حداقل دو ماه پس ار بستن لوله ها انجام شود. *در طی 24 ساعت پیش از انجام آزمایش نباید نزدیکی صورت پذیرد یا منی به هر دلیل دفع شود. *در صورتی که نمونه در خارج آزمایشگاه تهیه شده است، باید هر چه سریعتر به آزمایشگاه منتقل شود. توجه: نمونه مایع منی که از زمان جمع آوری آن بیش از نیم تا یک ساعت گذشته باشد، فاقد ارزش تشخیصی است.
آزمایش PSA جهت افتراق توده های خوش خیم و بدخیم پروستات

آزمایش PSA جهت افتراق توده های خوش خیم و بدخیم پروستات

انجام این آزمایش از اواسط دهه چهارم زندگی در آقایان توصیه میشود (بطور منظم و حداقل سالی دوبار) *در صورتی که اخیراً معاینه انگشتی پروستات شده اید آزمایش را حداقل یک هفته به تعویق بندازید. *حداقل باید 48 ساعت از آخرین انزال (مقاربت یا دفع منی به هر نحو) گذشته باشد. در صورتیکه اخیراً از پروستات سونوگرافی کرده اید جواب آن را به مسئول آزمایشگاه نشان دهید. *سن خود را حتماً به نمونه گیر اعلام کنید. *احتباس ادرار داشته اید، اعلام کنید. *اگر قبل از آزمایش دوچرخه سواری کرده اید ،اعلام کنید.
آزمایش هورمون تیروئید

آزمایش هورمون تیروئید

هر چند انجام آزمایش هورمون های تیروئید نیاز به رعایت محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد اما به علت اثری که افزایش چربی های خون بر نتایج آزمایش های تیروئید دارد، حداقل 3 ساعت قبل از آزمایش، غذا نخورید. در صورت مصرف دارو حتماً باید پزشک مربوطه در مورد قطع یا ادامه مصرف آنها گفتگو نمائید و آزمایشگاه را از موضوع مطلع سازید.
آزمایش پرولاکتین (PRL)

آزمایش پرولاکتین (PRL)

پرولاکتین که بخشی از مغز (هیپوفیز) ترشح می شود هورمونی است که در طی دوره حاملگی و شیردهی 10 تا 20 برابر افزایش می یابد. انجام این آزمایش در اختلالات هورمونی از جمله به هم خوردن نظم عادت ماهیانه در خانم ها و نیز بیماران مشکوک به تومور هیپوفیز کمک کننده است. بیماران باید نکات زیر را پیش از انجام این آزمایش رعایت کنند: *ناشتایی به مدت 12 ساعت *نمونه گیری بین ساعت 8 الی 12 صبح انجام می گیرد. *بیدار شدن از خواب حداقل 3 ساعت قبل از نمونه گیری *تحریک پستان و شیر دهی جواب آزمایش را تغییر می دهد. *خودداری از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل از آزمایش *خودداری از ورزش و فعالیت شدید بدنی در 12 ساعت قبل از انجام آزمایش *اسکن رادیو اکتیو و انجام عمل جراحی در طول یک هفته قبل از آزمایش روی نتایج اثر می گذارد. *اجتناب از پوشیدن لباس تنگ خصوصاً در ناحیه سینه *حفظ آرامش و عدم تحرک 30 دقیقه قبل از آزمایش *مصرف مواد مخدر، اتانول، قرصهای ضد بارداری، کوکائین؛ روی نتایج آزمایش اثر می گذارد. *قطع مصرف تمام داروها بخصوص متیل دوپا، فنوتیازین،کلرپرومازین
آزمایش هورمون پاراتیروئید (PTH)

آزمایش هورمون پاراتیروئید (PTH)

هورمون PTH از غده پاراتیروئید در پاسخ به کاهش کلسیم خون ترشح می شود. افزایش کلسیم خون ترشح آن را کاهش می دهد. در بررسی متابولیسم کلسیم، بیماریهای استخوان، بیماری های کلیوی انجام این آزمایش کاربرد دارد. رعایت نکات زیر برای انجام این آزمایش ضروری است: *ناشتایی به مدت حداقل 10 ساعت *نمونه گیری در ساعت 8 صبح انجام می گیرد. *همراه این تست بهتر است کلسیم سرم نیز اندازه گیری شود. *همولیز و لیپمیک بودن نمونه روی نتایج اثر می گذارد. *کمبود ویتامین D و هیپروتیامینوز D روی نتایج اثر دارد.
دستور العمل جمع آوری سیتولوژی ادرار

دستور العمل جمع آوری سیتولوژی ادرار

*قبل از جمع آوری نمونه ادرار مصرف مایعات به میزان کافی توصیه می شود. (تا 3 ساعت قبل از نمونه گیری 6 لیوان آب بنوشید) *قبل از اقدام به جمع آوری نمونه بیمار باید تحرک کافی داشته باشد بهتر است حرکاتی از قبیل پیاده روی سریع و یا بالا و پایین رفتن از پله ها به دفعات انجام شود. *دومین ادرار صبحگاهی بهترین نمونه جهت آزمایش سیتولوژی است. یعنی نمونه ای که حداقل 3 تا 4 ساعت از آخرین زمان دفع ادرار در مثانه جمع شده باشد. *حجم مورد نیاز  (cc100 – 25 ) و بطور میانگین cc 50 می باشد. *نمونه ادرار میانی در یک ظرف استریل که از طرف آزمایشگاه در اختیار قرار می گیرد جمع آوری شود. *برای نمونه گیری سه نوبته، در سه روز متوالی اقدام به جمع آوری نمونه شود. زیرا با بیشترین امکان تشخیص همراه است(نمونه دوم صبحگاهی در سه روز متوالی به ترتیب ذکر شده فوق جمع آوری شود). *پس از نمونه گیری حداکثر تا 30 دقیقه نمونه به آزمایشگاه تحویل داده شود.
راهنماي نمونه­ گيري خلط

راهنماي نمونه­ گيري خلط

در صورت درخواست سه نوبتي آزمايش، نمونه اول هنگام مراجعه بيمار گرفته مي­شود. نمونه دوم، خلط صبحگاهي است كه بيمار به صورت ناشتا، پس از يك نفس عميق و با سرفه، خلط خارج شده را در ظرف مي­ريزد. نمونه سوم هنگام مراجعه بيمار براي تحويل نمونه دوم به واحد جمع­آوري دريافت مي­گردد. توصيه­ هاي قابل ارائه به بيماران:                                          نمونه صبحگاهي بهتر است. بهتر است بيمار ناشتا باشد. لازم است قبل از گرفتن خلط، دهان چندبار با آب معمولي شسته شود. بيمار نفس عميقي از راه بيني كشيده و براي لحظه­اي نفس خود را در سينه حبس نمايد و سپس با سرفه عميق، خلط خود را داخل ظرف مربوطه تخليه كند. در صورتي كه بيمار نتواند با سرفه كردن نمونه خلط را جمع­آوري نمايد بايد به وي توصيه گردد كه از روش­هايي چون استنشاق بخار آب يا غرغره آب نمك رقيق استفاده نمايد. سعي شود نمونه آب دهان نباشد، آب دهان شفاف و آبكي است ولي خلط چسبندگي دارد. نمونه در ظرف مخصوص ارائه شده توسط آزمايشگاه يا ظرف تميز دهان گشاد ريخته شود و سريع به آزمايشگاه تحويل گردد. توجه شود مشخصات بيمار روي ديواره ظرف ثبت شده­باشد. شرايط نگهداري نمونه و نحوه انتقال: نمونه­ ها پس از تهيه در دماي يخچال نگهداري شود و همان روز به محل آزمايشگاه برسد. حين حمل، نمونه از گرما و نور مستقيم آفتاب دور نگهداشته شود. ماندن بيش از حد نمونه خلط در خارج از آزمايشگاه بر نتيجه آزمايش تاثير مي­گذارد.
آزمونهای غربالگری بیماریهای مادرزادی در مادران باردار

آزمونهای غربالگری بیماریهای مادرزادی در مادران باردار

امروزه با انجام آزمایشهایی از جمله آزمایش های چهارگانه (کوادراپل)که بر روی نمونۀ خون مادر انجام می شود و یا آزمایش ترکیبی که شامل آزمایش خون از مادر و نیز انجام سونو گرافی خاص از جنین است، می توان به تشخیص زودرس سندروم داون(که در گذشته به آن منگولیسم می گفتند و مهترین علامت آن ناتوانی شدید ذهنی است) و ناهنجاری ها و نقایص لوله های عصبی (مغز و نخاع) رسید. ایده آل ترین زمان برای انجام آزمایش چهارگانه بین هفته های 16 تا 18 حاملگی و بهترین زمان انجام تست ترکیبی هفته یازدهم بارداری (بین هفته های 10 تا 13 ) است.
آزمونهای غربالگری بیماریهای متابولیک در نوزادان

آزمونهای غربالگری بیماریهای متابولیک در نوزادان

خوشبختانه امروزه می توان با گرفتن مقدار کمی خون از نوزاد از وجود چند اختلال متابولیک مهم مطلع شد و پیش از اینکه این اختلالات موجب صدمه به نوزاد شود، آنها را بطور کامل درمان نمود. مهمترین این اختلالات بیماریهای تیروئید است. *توجه داشته باشید که ظاهر سالم نوزاد خصوصاً در روزهای اول تولد این اختلالات را رد نمی کند. در حال حاضر انجام تست های تیروئید، فاویسم و بیماری فنیل کتونوری برای نوزادان در کشور الزامی است.
آزمایش تری گلیسیرید و کلسترول

آزمایش تری گلیسیرید و کلسترول

(یکی از چربی های خون) حداقل نیاز به 12 ساعت ناشتایی دارد.
آزمایش اوره خون(UREA) و کراتینین (Cr)

آزمایش اوره خون(UREA) و کراتینین (Cr)

 8-4 ساعت ناشتایی کافی است؛ بعلاوه بیمار باید حداقل در طی 3-2 روز پیش از انجام آزمایش از مصرف غذاهای حاوی گوشت زیاد خودداری نماید. انجام این آزمایش در کنار آزمایش کراتینین اطلاعات دقیق تری از نحوه عملکرد کلیه ها در اختیار پزشک معالج قرار خواهد داد.
آزمون تعیین عیار پادتن ضد میکروب هلیوباکتر پیلوری

آزمون تعیین عیار پادتن ضد میکروب هلیوباکتر پیلوری

 یکی از عوامل مهم مولد ورم و زخمهای معده است نیاز به آمادگی خاصی ندارد اما بهتر است که بیمار شب قبل، غذای چرب مصرف نکند زیرا افزایش چربی خون میتواند نتیجه این آزمایش را مخدوش نماید.


آزمایشگاه شامل بخشهای عمومی و اختصاصی:
بیوشیمی ، خون شناسی ، هورمون شناسی ، ایمونولوژی ، سرولوژی ، میکروب شناسی ، انگل شناسی ، قارچ شناسی ، تست های غربالگری ، PCr کمی-کیفی ، پاتولوژی ، سیتولوژی و ایمنو هیستو شیمی می باشد

اطلاعات تماس

   تهران ، یوسف آباد ، خ فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، پلاک 74

88552181   
   88705380-9
   09122215990
   88552181

      این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موقعیت مکانی

موقعیت مکانی آزمایشگاه شقایق

خبر نامه

جهت اشتراک در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید و از این پس اخبار سایت به ایمیل ثبت شده ارسال میگردد